Masaż relaksacyjny
Masaż relaksacyjny pobudza mięśnie, skórę i układ krążenia, a zarazem wspaniale oddziałuje na układ nerwowy – równoważy wysyłane przez ciało negatywne reakcje na stres, likwiduje mimowolne napięcie mięśni, przywraca prawidłowy rytm serca, właściwe krążenie i ciśnienie krwi, a nawet pomaga w walce z bezsennością. Fenomen jakim jest ludzki dotyk sprawia, iż subtelny masaż relaksacyjny wykorzystujemy jako jedną z metod terapeutycznych, kosmetycznych oraz relaksacyjnych.
Masaż klasyczny
Masaż klasyczny to najpopularniejszy masaż, który w zależności od formy – intensywności może być leczniczy, relaksacyjny, pobudzający itp. Do masażu klasycznego należą zabiegi, które mają na celu poprawienie psychofizycznego stanu pacjenta, znajdują one zastosowanie w zapobieganiu i leczeniu wielu chorób z dziedziny ortopedii, neurologii, pediatrii, ginekologii oraz chorób internistycznych.
W zależności od sytuacji masaż klasyczny może być wykonywany w formie zabiegu całościowego lub częściowego:
- masaż grzbietu,
- masaż karku,
- masaż obręczy barkowej,
- masaż kończyn górnych,
- masaż klatki piersiowej,
- masaż obręczy biodrowej,
- masaż kończyn dolnych,
- masaż powłok brzusznych.
Masaż działa przeciwbólowo, poprawia odżywianie skóry poprzez usuwanie z niej obumarłych komórek naskórka, regeneruje mięśnie, reguluje napięcie mięśniowe, zwiększa elastyczność i sprężystość mięśni, zmniejsza tkankę tłuszczową, przyspiesza przemianę materii, uaktywnia przepływ krwi i limfy.
Masaż klasyczny jest wykonywany bezpośrednio na ciele osoby masowanej przy użyciu środka ułatwiającego masaż np. oliwki, kremu do masażu, talku lub maści leczniczej. Najczęściej stosuje się tradycyjne techniki masowania, czyli głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie, wałkowanie, wyciskanie.
W czasie masażu odprężamy się i relaksujemy. Odpręża się też nasze ciało, miejsca pełne napięcia i bólu zostają rozprężone. Regularne stosowanie masażu polepsza samopoczucie, zwiększa zdolność mięśni do pracy, zapobiega zanikom mięśniowym. Masaż klasyczny poprawia wygląd skóry, jest ona lepiej dotleniona i ukrwiona.
Masaż limfatyczny
Wskazania do masażu limfatycznego szczególnie uwzględniają te przypadki patologiczne, którym towarzyszą obrzęki, wysięki oraz zmiany skórne spowodowane zaburzeniem krążenia limfy. Zawsze jednak w takich przypadkach należy skonsultować z lekarzem czas rozpoczęcia drenażu (zbyt wczesne rozpoczęcie może na przykład doprowadzić do remisji choroby), obszar zabiegu (całkowity lub częściowy) oraz liczbę powtórzeń (kontrolna na bieżąco stanu zdrowia pacjenta). Dotyczy to pacjentów po przebytych chorobach zakaźnych, amputacjach, z podostrymi stanami zapalnymi przebiegającymi z obrzękami jak również z obrzękami powstałymi pod wpływem zaburzeń pracy serca i nerek.
Masaż dla Kobiet w ciąży
Masaż ten zmniejsza napięcie mięśniowe, poprawia krążenie, zapobiega obrzękom kończyn górnych i kończyn dolnych, łagodzi dolegliwości bólowe kręgosłupa, zapobiega rozstępom skóry, relaksuje. Przeciwwskazaniem do masażu jest pierwszy trymestr ciąży i ostatni miesiąc ciąży.